Zobacz pełną wersję : Problem z profilami kolorów/ poratujcie :(
HrabiaMiod
16.01.12, 00:38
Czołem..
Miałem problemy z wyświetlaniem barw, wszystko zaczęło się sypać, musiałem przejść na 64bity, więc spiąłem się, sformatowałem, miało być dobrze.
Na świeżutkim windowsie 7 zrobiłem kalibrację Spyderem 3 Pro (monitor mam kijowy, ale dawało zawsze radę w miarę).
No i nadal problem z kolorami. Przeglądarka Windowsa i Photoshop jedno, Irfan View drugie. Tyle, że to szop knoci.
Zrobiłem test: zrobiłem printscreen i wkleiłem do photoshopa - kolory są inne! Zrobiłem jeszcze jeden i znów zmiana! Zaobserwujcie w pliku w załączniku jak zmienia się kolorystyka ikonki szopa.
58907
Wyłączyłem z autostartu wszystko co jest od Adobe z nadzieją, że wyłączę Adobe Gamma, które ponoć gryzie się z Spiderem, nie pomogło. Inna rzecz, że ponoć w CS5 nie ma już Adobe Gamma...
Co mam zrobić, by kolory były poprawne?
Liczę na pomoc....
pozdrawiam,
Przemek
HrabiaMiod
16.01.12, 14:41
Ktoś coś... ?
Jeśli używasz 64-bitowej wersji to profil koloru musisz tez kopiowac do C: \ Windows \ SysWOW64 \ spool \ sterowniki \ folder kolor, jak również wczesniej wykasowac stary profil ewentualnie zmienic nazwe tak zeby system go nie szukal.
Pisze z glowy,moze ktos bardziej konkretnie wie.
Infrana z profilami nie bez pod uwage nawet.
Stawiam,ze masz dwa rozne profile o tej samej nazwie.Adobe ma w swoim folderze moze tez trzeci i to sie gryzie jak za duzo kodekow w systemie.Kazdy chce byc najwazniejszy.
HrabiaMiod
16.01.12, 19:40
Mirku, nie znalazłem takiego katalogu u siebie.
Na CB napisali mi tak: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=79421&page=19 (strona 19, 20, od postu #182)
Masakra jakas z tymi profilami. Ja tez tej tematyki nie ogarniam ;-) Na szczescie u mnie jest wszystko OK, czyli widze to co pozniej dostaje z labu. Nie wiem jak to dziala, ale dziala.
Jak opisujesz swoj problem to mi skora cierpnie, jak pomysle, ze musialbym z martwa materia tak walczyc :P
T.
HrabiaMiod
16.01.12, 20:20
Może i z labu też dostanę to samo, może nie, ale nie wiem jak obrobić fotki, które mam do oddania na wczoraj - czy to co widzę, to to, co jest, czy to co widzę jest czymś innym niż stan rzeczywisty. Problem niemal filozoficzny, o naturę rzeczy i byt.
Inna rzecz, że to szczyt buractwa mieć sprzęt za parę tysi, a obrabiać fotki na laptopie -.- Zbieram na monitor.
Nawet monitor zwykly za 40-50€wystarczy.Potrzebujesz tylko serie probna wyslac do labu.
HrabiaMiod
16.01.12, 20:49
Oficjalnie ogłaszam, że jestem załamany.
Idę skończyć moją pracę inż. Przynajmniej tyle pożytku będzie. A w najbliższym czasie idę na kawę z kimś, kto wytłumaczy mi który profil robi co i od czego jest i jak tego używać.
buziaczki.
p.
A w najbliższym czasie idę na kawę z kimś, kto wytłumaczy mi który profil robi co i od czego jest i jak tego używać.
Moge dolaczyc? :P
T.
HrabiaMiod
16.01.12, 21:06
Jak coś, nie ma sprawy : )
Byleby nas od tego wytlumaczenia jeszcze bardziej glowa nie rozbolala. Nadmiar wiedzy tez moze szkodzic.
Cytujac matrixowego klasyka: "Ignorance is bliss" :P
T.
Co to jest zarządzanie kolorami? (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Zarządzanie kolorami to system zapewniający, że kolorowa zawartość będzie wszędzie renderowana (odwzorowywana) w zadowalający sposób również w takich urządzeniach jak monitor i drukarka.
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Dlaczego zarządzanie kolorami jest niezbędne? (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Różne typy urządzeń mają zwykle różne charakterystyki i możliwości w zakresie obsługi koloru. Na monitorach nie można na przykład uzyskać tego samego zestawu kolorów co za pomocą drukarek. Jest to spowodowane zasadniczymi różnicami w procesach stosowanych w tych urządzeniach do wygenerowania kolorowej zawartości. Również skanery i aparaty cyfrowe różnią się charakterystykami kolorów. Nawet różne programy czasem różnie interpretują i przetwarzają kolory. Bez spójnego systemu zarządzania kolorami to samo zdjęcie mogłoby wyglądać inaczej na każdym z omawianych urządzeń. Wygląd kolorowej zawartości zależy też od warunków percepcji (takich jak oświetlenie w pomieszczeniu). Jest tak dlatego, że ludzkie oko dostosowuje się różnie do różnych warunków, nawet podczas oglądania tego samego obrazu.
System zarządzania kolorami pozwala zachować odpowiednie zależności w obrębie kolorowej zawartości, umożliwiając uzyskanie akceptowalnego wyglądu w urządzeniach o różnych możliwościach w zakresie obsługi kolorów w odmiennych warunkach percepcji. W tym celu systemy zarządzania kolorami muszą kontrolować zależności między charakterystykami urządzeń a warunkami percepcji, aby zapewniać akceptowalne wyniki.
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Co to są profile kolorów? (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Profil kolorów to plik opisujący charakterystyki kolorów konkretnego urządzenia, gdy jest ono w określonym stanie. Profile mogą zawierać dodatkowe informacje definiujące warunki percepcji lub metod mapowania gamy kolorów. Profile kolorów, we współpracy z systemem zarządzania kolorami komputera, zapewniają odpowiednie renderowanie (odwzorowanie) kolorowej zawartości niezależnie od urządzenia i warunków percepcji. Na ogół podczas dodawania nowego urządzenia do komputera jest automatycznie instalowany profil kolorów tego urządzenia.
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Co to jest przestrzeń kolorów? (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Przestrzeń kolorów to trójwymiarowy model, w którym na wykresie przedstawia się odcień, jasność i nasycenie kolorów odpowiadające możliwościom renderowania urządzenia.
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Kiedy należy zmieniać ustawienia zarządzania kolorami? (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Ponieważ domyślne ustawienia zarządzania kolorami są zwykle satysfakcjonujące, należy je zmieniać tylko w przypadku pojawienia się konkretnych wymagań związanych z zarządzaniem kolorami, których nie spełniają ustawienia bieżące. W rezultacie opcje te są przeznaczone głównie dla specjalistów.
Konieczność zmiany ustawień zarządzania kolorami może wystąpić w przypadku jednego z następujących zadań:
Dodawanie lub usuwanie profilu kolorów
Kojarzenie innego profilu kolorów z jednym z posiadanych urządzeń.
Zmienianie domyślnego profilu kolorów dla jednego z posiadanych urządzeń
Zmienianie domyślnych opcji renderowania lub domyślnej przestrzeni kolorów
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Gdzie mogę zmieniać ustawienia zarządzania kolorami mojego komputera? (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Ustawienia zarządzania kolorami komputera można zmieniać, otwierając aplet Zarządzanie kolorami w Panelu sterowania.
Otwórz aplet Zarządzanie kolorami, klikając przycisk Start
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://res2.windows.microsoft.com/resbox/en/Windows%20Vista/main/4f6cbd09-148c-4dd8-b1f2-48f232a2fd33_47.png), klikając kolejno polecenia Panel sterowania, Sprzęt i dźwięk, a następnie klikając polecenie Zarządzanie kolorami.
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Jak można dodać profil kolorów dla jednego z posiadanych urządzeń? (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Profile kolorów są zwykle dodawane automatycznie podczas instalacji nowych urządzeń. Profile kolorów można również dodawać za pomocą narzędzi zarządzania kolorami, takich jak urządzenia kalibracyjne do monitorów. Dlatego prawdopodobnie masz już profile wszystkich posiadanych urządzeń. Jeśli jednak chcesz zainstalować nowy profil, wykonaj następujące czynności:
Otwórz aplet Zarządzanie kolorami, klikając przycisk Start
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://res2.windows.microsoft.com/resbox/en/Windows%20Vista/main/4f6cbd09-148c-4dd8-b1f2-48f232a2fd33_47.png), klikając kolejno polecenia Panel sterowania, Sprzęt i dźwięk, a następnie klikając polecenie Zarządzanie kolorami.
Kliknij kartę Profile, a następnie kliknij przycisk Dodaj.
Kliknij nowy profil kolorów, a następnie kliknij przycisk Otwórz.
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://res1.windows.microsoft.com/resbox/en/Windows%20Vista/main/18abb370-ac1e-4b6b-b663-e028a75bf05b_41.png) Jeśli zostanie wyświetlony monit o hasło administratora lub potwierdzenie, wpisz hasło lub potwierdź.
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Do czego może się przydać posiadanie wielu profilów kolorów dla jednego urządzenia? (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Profil kolorów opisuje charakterystyki kolorów konkretnego urządzenia w określonym stanie. Każda zmiana pociągająca za sobą zmianę zachowania kolorów urządzenia może wymagać osobnego profilu. Ponadto profile mogą być zoptymalizowane pod kątem różnych rodzajów projektów. Na przykład drukarka może udostępniać kilka profilów, każdy przeznaczony do innego rodzaju papieru lub atramentu.
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Co to jest WCS? (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) WCS to skrót od Windows Color System (system kolorów Windows). Jest to zaawansowany system zarządzania kolorami stosowany w najnowszych wersjach systemu Windows. Obsługując zarządzanie kolorami oparte na profilach ICC (International Color Consortium — Międzynarodowe konsorcjum kolorów), system WCS zapewnia zaawansowane możliwości, których nie ma w istniejących systemach zarządzania kolorami ICC.
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Dlaczego ustawienia zarządzania kolorami obejmują wpisy dla profilów WCS i ICC? (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) System Windows nadal zapewnia obsługę profilów WCS i ICC w celu zagwarantowania jak największych możliwości dostosowywania opcji zarządzania kolorami oraz przepływów roboczych dotyczących kolorów.
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Jak mam wybrać profil do skojarzenia z urządzeniem? (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Jeśli na komputerze jest zainstalowanych kilka profilów dla danego urządzenia, można określić, który z nich ma być używany dla konkretnego projektu. W tym celu:
Otwórz aplet Zarządzanie kolorami, klikając przycisk Start
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://res2.windows.microsoft.com/resbox/en/Windows%20Vista/main/4f6cbd09-148c-4dd8-b1f2-48f232a2fd33_47.png), klikając kolejno polecenia Panel sterowania, Sprzęt i dźwięk, a następnie klikając polecenie Zarządzanie kolorami.
Kliknij kartę Urządzenia, a następnie kliknij wybrany profil.
Aby ustawić go jako profil domyślny dla tego urządzenia, kliknij przycisk Ustaw jako domyślny.
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://res1.windows.microsoft.com/Resources/3.2/shared/images/merged/gl_ico.png)
Uwaga Wybieranie profilów kolorów może również umożliwiać program do edycji obrazów i grafiki. Zmienianie profilu w programie wpływa zwykle tylko na ten program. Domyślne profile w aplecie Zarządzanie kolorami są używane, gdy żadna konkretna opcja nie zostanie wybrana w innym programie.
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Na karcie Zaawansowane w aplecie Zarządzanie kolorami widzę ustawienie Domyślne opcje renderowania. Co to są opcje renderowania i czy trzeba kiedykolwiek zmieniać ich ustawienia domyślne? (http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-vista/Color-management-settings-frequently-asked-questions#) Opcje renderowania określają, jak kolory są odwzorowywane w przypadku zmiany jednego urządzenia na inne (a tym samym zmiany przestrzeni kolorów). Opcje renderowania można traktować jako styl renderowania kolorów. Jest to podejście stosowane w systemie Windows do wybierania odpowiednich kolorów przy wyświetlaniu i drukowaniu.
Jeśli dany program nie określi swoich opcji renderowania, można zadecydować, że będą używane domyślne opcje renderowania. Istnieją cztery typowe opcje renderowania, które obejmują większość typowych zastosowań. Wygląd danego obrazu może się nieco różnić w zależności od opcji renderowania, ponieważ przy renderowaniu go w systemie Windows będzie stosowany inny przedział dostępnych kolorów. Oto cztery powszechnie stosowane opcje renderowania:
Opcje renderowania Typowe zastosowanie
Postrzegane (fotografie)
Najlepsze do zdjęć. Podczas konwertowania kolorów z przestrzeni kolorów jednego urządzenia na inną zachowywane są zależności między kolorami.
Względne kolorymetryczne (grafika liniowa)
Najlepsze, gdy należy dokładnie dopasować kilka konkretnych kolorów, na przykład przy renderowaniu graficznego znaku logo. Jest to również najlepszy wybór na ostatnim etapie transformacji w podglądzie wydruku. Kolory należące do dostępnych przestrzeni kolorów obu urządzeń pozostają niezmienione, ale inne kolory mogą się zmienić, powodując kompresję barw. Względne kolorymetryczne opcje renderowania umożliwiają mapowanie koloru białego z przestrzeni kolorów urządzenia źródłowego na biały w przestrzeni kolorów urządzenia docelowego.
Bezwzględne kolorymetryczne (symulacja papieru)
Najlepsze do użytku na ostatnim etapie transformacji, przy sporządzaniu wydruków próbnych, gdy trzeba na urządzeniu wyjściowym uzyskać odwzorowanie kolorów papieru. Bezwzględne kolorymetryczne opcje renderowania różnią się od względnych tym, że kolor biały z przestrzeni kolorów urządzenia źródłowego nie jest mapowany na biały w przestrzeni kolorów urządzenia docelowego.
Nasycenie (grafika prezentacji)
Najlepsze do grafiki biznesowej, w której żywość kolorów jest ważniejsza niż ich realizm, na przykład na wykresach i schematach. Podczas konwertowania kolorów z przestrzeni kolorów jednego urządzenia na inną względny odcień jest zachowywany, ale kolory mogą ulec przesunięciu.
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://res1.windows.microsoft.com/Resources/3.2/shared/images/merged/gl_ico.png)
Uwaga Karta Zaawansowane umożliwia także określanie mapowania między profilami opartymi na modelu mapowania za pomocą gam WCS a czterema typowymi opcjami renderowania. Na ogół mapowania opcji renderowania należy zmieniać tylko wtedy, gdy zostały zainstalowane dodatki plug-in metod mapowania za pomocą gam WCS innych firm i mają być one używane zamiast domyślnego mapowania opartego na gamach WCS. Większość użytkowników nigdy nie będzie zmieniać tych ustawień.
ZERZNIETE Z INTERNETU
HrabiaMiod
16.01.12, 21:34
Dziękuję Mirku, ale ja nadal nie wiem czy to co widzę jest prawdą czy fałszem : )
Janko Muzykant
16.01.12, 21:36
''Ponieważ domyślne ustawienia zarządzania kolorami są zwykle satysfakcjonujące, należy je zmieniać tylko w przypadku pojawienia się konkretnych wymagań związanych z zarządzaniem kolorami''
I tego się trzymam, i mam spokój. sRGB na każdym etapie, oddanie zabawy sterownikom drukarki bądź labom (w praktyce za pierwszym razem trzeba zrobić próbki, zwykle odcień jest okej, czasem trzeba zmienić nieco jasność).
brudnyhary
16.01.12, 21:41
czasem laby dają od siebie jakieś kolorki i już tak naprawdę nie wiadomo o co chodzi:) ,ostatnio odebrałem fotkę czarno białą z nalotem fioletu:)
Janko Muzykant
16.01.12, 21:51
czasem laby dają od siebie jakieś kolorki i już tak naprawdę nie wiadomo o co chodzi:) ,ostatnio odebrałem fotkę czarno białą z nalotem fioletu:)
Na to już nie ma żadnego profilu tylko zwyczajny opieprz :)
Ale fakt, prawdziwą czerń-biel trudno dziś dostać.
HrabiaMiod
16.01.12, 21:54
1) W takim razie na kiego czorta ludzie kupują kalibratory?
2) W standardzie na mojej matrycy czarnobiała fota ma niebieski zafarb, wszystko jest wyblakłe i nie ma czerni. Nie powinienem kalibrować ekranu?
''Ponieważ domyślne ustawienia zarządzania kolorami są zwykle satysfakcjonujące, należy je zmieniać tylko w przypadku pojawienia się konkretnych wymagań związanych z zarządzaniem kolorami''
I tego się trzymam, i mam spokój. sRGB na każdym etapie, oddanie zabawy sterownikom drukarki bądź labom (w praktyce za pierwszym razem trzeba zrobić próbki, zwykle odcień jest okej, czasem trzeba zmienić nieco jasność).
A to moze dlatego ja mam spokoj? :) Jade na ustawieniach domyslnych sRGB (tak jak mi poradzili w labie) i jestem zadowolony.
T.
Dziękuję Mirku, ale ja nadal nie wiem czy to co widzę jest prawdą czy fałszem : )
Jest prawda to co widzisz.Tylko moj czerwony bedzie moim czerwonym a Twoj Twoim.
Jak tata synkowi.
Nic nie profiluj nic nie przestawiaj ,jesli do konca nie wiesz dlaczego i czemu to sluzy.Ustaw monitor tak jak fabryka go ustawila.Dopasuj sobie jasnosc ,kontrast i nasycenie.Wez ustaw sobie w bialym kubku obok monitora kpl mazakow,kredek i zrob fotke,staraj sie to zrobic w swietle naturalnym.Na ekranie doprowadz do tego,zeby kubek obok ekranu byl identyczny(wg Twojej oceny)z tym ,ktory widzisz na ekranie.Wtedy wyslij te odbitke do labu.Jak wroci powroc jeszcze raz z programem do tego kubka.Teraz jesli te trzy obrazy sa identyczne to juz wiecej nic nie ruszaj-masz prwidlowe kolory do spolki z tym (TYM)labem.Jednak jesli obraz jest z jakims zafarbem ten z labu to przypomnij sobie ze szkoly podstawowej jak na optyce(fizyka) miales o kole barw.Mam nadzieje,ze wtedy byles na lekcji a nie rzucales w szkole kamieniami,przypomnij sobie co to sa barwy uzupelniajace jakie mamy podstawowe i jakie otrzymamy w wyniku dodania jednej lub odjecia dwoch(met ad. i sub.)Jak juz sobie to poukladasz to dodasz jakiejs (np.zoltej,lub odejmiesz purpurowej i pawiej)i bedziesz wiedziec,ze z taka poprawka musisz do labu wysylac.
To wszystko,nic wiecej nie trzeba wiedziec.
---------- Post dodany o 20:58 ---------- Poprzedni post był o 20:55 ----------
1) W takim razie na kiego czorta ludzie kupują kalibratory?
2) W standardzie na mojej matrycy czarnobiała fota ma niebieski zafarb, wszystko jest wyblakłe i nie ma czerni. Nie powinienem kalibrować ekranu?
Ad 1-kasa misiu,kasa(chodzi o amatorow,nie grafikow)
AD podnies kontrast i odejmij niebieskiego,a ze niebieski to tez czerwony i zolty(tak popularnie) to reszte juz umiesz.Bylo na fizyce.
Janko Muzykant
16.01.12, 22:04
1) W takim razie na kiego czorta ludzie kupują kalibratory?
Najczęściej dlatego, że chcą być fajni. Niektórzy na szczęście kupują też wiedzę i potrafią zapanować nad tym wszystkim, jednak większość ludzi, których znam, postępuje tak samo jakby nie miało kalibratora, czyli ma kalibrator, ale kręci ustawieniami pod lab, w którym woła zdjęcia, bo i tak bez kręcenia wychodzi co innego :)
Najfajniejsi robią cmyki, tych to normalnie podziwiam :)
2) W standardzie na mojej matrycy czarnobiała fota ma niebieski zafarb, wszystko jest wyblakłe i nie ma czerni. Nie powinienem kalibrować ekranu?
Nie doradzę Ci konkretnie, gdzie masz namieszane, ale na początek po prostu zrób w szopie/czymś tam konwersję mono i zobacz, czy zafarb zniknie.
---------- Post dodany o 21:04 ---------- Poprzedni post był o 21:01 ----------
Ustaw monitor tak jak fabryka go ustawila.
Sprecyzowałbym: wybierz z menu sRGB (jeśli jest), a jak nie ma, to 6500K. Jak jeszcze wesołe krasnoludki nie przejęły władzy w kolorach, wejdź sobie tu:
http://as.elte-s.com/patrz/kalibrator.htm
a dopiero potem rób jak pisze Mirek.
HrabiaMiod
16.01.12, 22:15
Wszedłem. Widzę tylko cyfry na tle białym, na wstęgach przejścia gładkie, bez prążków i z delikatną, acz bardzo delikatną, wręcz pomijalną dominantą czerwieni. Ale Operka wyświetla mi jak Irfan, nie jak szop.
BTW: To zdjęcie idzie u Was bardziej w ciepłe tony czy jest w nim jakaś drobina zieleni?
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://img857.imageshack.us/img857/6592/portraitcolorq2i1.jpg)
Pisales,ze to wersja 5 i 64 bity.
A sprawdz co masz jesli uruchomisz szopa i z listwa na gorze wybierzesz Widok i jak lekko na dol zjedziesz to masz ustawienie proby.Ja mam ustawienia wlasne i we wlasnych mam sRGB IEC61966-2,1 i fajkowane okienko.Ty mozesz wybrac inna opcje.
Mnie zielony nie krzyczy,raczej taki wiosenny zolta zielen,bardziel zolta jak zielona.Tak widze na monitorze za 40€ i z dopiskiem quato tak mnie z automata na nim kolor sie poprawil.Roznica nie warta tej roznicy ceny monitorow.5893358934
Ciepłe kolory i minimalny dodatek zieleni.
( ustawienia mojego monitora jak fabryka dała )
BTW: To zdjęcie idzie u Was bardziej w ciepłe tony czy jest w nim jakaś drobina zieleni?
Czy ja wiem.. raczej wyglada jak zrobione w sloneczny dzionek popoludniem :P Zielonej dominanty nie stwierdzam.
T.
moze sie przydam:
http://www.lagom.nl/lcd-test/
moze na zaś
moze sie przydam:
http://www.lagom.nl/lcd-test/
moze na zaś
Ot i mnie uprzedziles.
HrabiaMiod
16.01.12, 22:47
Mirek - chodzi o proof'a? Mam domyślnie, czyli Working CMYK i fajkowane okienko.
Porzuciłem już wszelką nadzieję.
To zdjęcie idzie u Was bardziej w ciepłe tony czy jest w nim jakaś drobina zieleni?
U mnie jest leciutka dominanta zieleni, a może bardziej taki żółto-zielony. Widziałbym to bardziej w takiej tonacji:
https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/221/portraitcolorq2i1k.jpg/)
Być może problemem jest użyty profil koloru Adobe RGB. Bardziej bym się skłaniał ku temu, że PS dobrze wyświetla, a nie IrfanView.
Także nie wszystkie przeglądarki prawidłowo wyświetlają Adobe RGB. Bardziej pewnym do internetu jest profil sRGB, tym bardziej, że mało który monitor wyświetla przestrzeń barw Adobe RGB.
HrabiaMiod
16.01.12, 23:57
Bo ja nie rozumiem zasadniczej rzeczy.
Pojmuję zagadnienie tak:
Mój aparat strzela w sRGB i idealny, hipotetyczny monitor ustawiony w sRGB pokazuje dokładnie to samo co zarejestrował aparat. Jednak z racji, że monitory są niedoskonałe, tworzę sobie profil monitora, który pozwoli mi zobaczyć na tym niedoskonałym monitorze obraz jak najbardziej zbliżony do tego zarejestrowanego. Czyli niejako modyfikuje sposób wyświetlania barw przez monitor tak, aby były jak najbardziej zbliżone do tego sRGB. W sensie.. że każdy sposób wyświetlania obrazu jest jakąś tam modyfikacją wzorca - i teraz ja wybieram czy chcę ten fabryczny, czy robię na swoje oko (sposób Mirka) czy zlecam to kalibratorowi.
Rozumiem, że innym zagadnieniem jest Working Space w PS - to ustawienie nie ma nic wspólnego z wyświetlaniem, ale z tym w jakiej przestrzeni będzie zapisany obraz - i teraz, gdy wyślę mój obrazek przyjacielowi, to on zobaczy go też wedle własnej interpretacji sRGB. Tak?
W photoshopie znalazłem następujące opcje dot. ustawień kolorów:
- color settings
- assign profile
- convert to profile
- proof colors
Które służy do czego?
Mój aparat strzela w sRGB...
a zasugerowałem się tym z CB:...."Ewentualnie jeszcze taki trop, że w jpg w 5d miałem ustawione AdobeRGB, a nie sRGB"....
Stąd taka moja wcześniejsza wypowiedź:)
W photoshopie znalazłem następujące opcje dot. ustawień kolorów:
- color settings
- assign profile
- convert to profile
- proof colors
Które służy do czego?
Nie mam PS-a i z ang słabo:)
1. to ogólnie ustawienia koloru
2. przypisz profil, pewnie wtedy gdy zdjęcie nie ma żadnego profilu koloru (mogę się tu mylić)
3. konwertuj profil koloru, np. z Adobe RGB na sRGB
Bo ja nie rozumiem zasadniczej rzeczy.
Pojmuję zagadnienie tak:
Mój aparat strzela w sRGB i idealny, hipotetyczny monitor ustawiony w sRGB pokazuje dokładnie to samo co zarejestrował aparat. Jednak z racji, że monitory są niedoskonałe, tworzę sobie profil monitora, który pozwoli mi zobaczyć na tym niedoskonałym monitorze obraz jak najbardziej zbliżony do tego zarejestrowanego. Czyli niejako modyfikuje sposób wyświetlania barw przez monitor tak, aby były jak najbardziej zbliżone do tego sRGB. W sensie.. że każdy sposób wyświetlania obrazu jest jakąś tam modyfikacją wzorca - i teraz ja wybieram czy chcę ten fabryczny, czy robię na swoje oko (sposób Mirka) czy zlecam to kalibratorowi.
Rozumiem, że innym zagadnieniem jest Working Space w PS - to ustawienie nie ma nic wspólnego z wyświetlaniem, ale z tym w jakiej przestrzeni będzie zapisany obraz - i teraz, gdy wyślę mój obrazek przyjacielowi, to on zobaczy go też wedle własnej interpretacji sRGB. Tak?
Tak jakby. Dokładniej: jeśli przyjaciel będzie miał dobrze skalibrowany monitor - zobaczy to samo co Ty. Pod warunkiem, że wyślesz mu zdjęcie _BEZ_ profilu, a On potraktuje je jako "domyślnie" sRGB lub też Twoje zdjęcie będzie miało zaszyty profil sRGB (a wtedy w zasadzie nieważne, co On ma).
- color settings
- assign profile
- convert to profile
- proof colors
Które służy do czego?
- color settings
ustawienia domyślne
- assign profile
"przyłączenie" (nadanie) profilu zdjęciu bez takowego, lub zmiana na inny _BEZ_ konwersji kolorów
- convert to profile
konwersja z jednego na inny profil
- proof colors
symulacja na ekranie wyniku druku.
Drążyć dalej?
Janko Muzykant
17.01.12, 01:24
to on zobaczy go też wedle własnej interpretacji sRGB. Tak?
Własna interpretacja sRGB nie jest już sRGB :)
To jest jakiś tam standard, może ograniczony nieco, ale teoretycznie wszyscy się do niego dopasowują. Wiadomo, że jest pewna tolerancja itd.
Syd Barrett
17.01.12, 02:43
Dla sprostowania - Irfan View (w zależności od wersji) ma ze względu na profile co najmniej dwa tryby wyświetlania zdjęć.
U siebie zmieniam czytanie/nieczytanie profili- w zależności czy chcę żeby kolory były jak z szopa (każde zdjęcie ładuje się 8x dłużej!!) lub "tak, jak w przybliżeniu zobaczy to większość ludzi w necie, bez przeglądarki czytającej profile kolorów". Drugie założenie stosuję, gdy jestem leniwy, bo mam zboczenie, że i tak u każdego widzę co innego, a życie jest zbyt krótkie na dostosowywanie kolorów, których i tak ułamek procenta zobaczy "tak jak chcę".
No chyba, że pod ogromny wydruk. Wtedy próbki z labu i porównanie, ale tak normalnie oczami, nie kalibratorami.
Oczywiście każdy robi jak chce :)
Wracając do sedna sprostowania: piszesz niejasno, co powoduje chaos!
dobranoc!
Powered by vBulletin? Version 4.2.5 Copyright Š 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.